Niedziela z… Halloween

30 Paźdź

Jack-o'-lantern

Ludzie najwyraźniej bardzo sobie cenią wszelkiego rodzaju rankingi. Chcą je oglądać choćby tylko po to, by móc się z nimi żarliwie nie zgadzać i zbluzgać autorów rankingu w komentarzach. Nic więc dziwnego, że i my wprowadzamy kolejną rubrykę stałą – „Niedziela z…”. Będziemy tu prezentować różnego rodzaju rankingi, jakie nam tylko przyjdą do głowy. I te sztampowe i te mniej popularne.

Zaczynamy jednak od sztampy. Halloween to jedno z bardziej przemielonych przez popkulturę świąt w roku, dlatego też wstydem byłoby do niego nie nawiązywać na blogu o popkulturze we wszelkich jej objawach. Dziś więc ranking najbardziej przerażających, niepokojących i dziwnych teledysków, jakie nam kojarzą się z wigilią dnia wszystkich świętych. I odpowiadamy od razu, że TAK – celowo nie ma w tym rankingu „Thrillera” Michaela Jacksona. Zaczynamy!

10. Madonna – Bedtime Story

Na rozgrzewkę wideo, które (jak wiele innych Madonny) wyprzedzało swój czas. To była zmiana jakości dla Madonny, którą wspierają tu Björk (!) i Nellee Hooper. Jest dziwnie, niepokojąco i zadziwiająco współcześnie (biorąc pod uwagę, ze to teledysk z 1994 roku).  Autorem klipu jest Mark Romanek (obecnie znany bardziej jako reżyser – choćby ubiegłorocznego „Never Let Me Go”).

9. Bat For Lashes – What’s a Girl To Do

Powód, dla którego boimy się jeździć rowerem w nocy poza miastem. Balibyśmy się wpaść na Natashę i jej ekipę. Nie ma co ukrywać, że jednym z filmów, który uważamy za najbardziej przerażający, jest „Donnie Darko”. Kiedy więc zza pleców Natashy Khan wyłaniają się postacie w maskach zwierząt, coś mówi nam by schować głowę pod kołdrą i prędko się stamtąd nie wynurzać.

8. Fever Ray – If I Had a Heart

Już sam wokal Karin Dreijer jest wystarczająco niepokojący, a w połączeniu z tym tajemniczym obrazem daje jeszcze mocniejszy efekt. Obejrzyjcie więc klip, w którym autorzy serwują nam krajobraz po masakrze (wydaje nam się, że tubylcy w dziwnych maskach wybili arystokrację, a dzieci uciekły). Atmosfera niepokoju wkrada się w nasze umysły i jeszcze długo nie chce odpuścić.

7. The Cure – Lullaby

Tak, boimy się pająków. Tak, ten klip wrzucamy tutaj, bo przerażał nas w dzieciństwie (choć wtedy chyba baliśmy się bardziej Roberta E. Smitha). Dziś już zdecydowanie nas nie przeraża. Jednak by przypomnieć czasy, gdy zdecydowanie liczył się klimat, a nie krew i przemoc, wrzucamy. Klasa!

6. The Horrors – Sheena Is a Parasite

Jak ktoś to ładnie określił „najbardziej niepokojące 98 sekund w historii brytyjskiego indie rocka”. Podpisujemy się pod tym sformułowaniem w pełni.

5. DYE – Fantasy

Najnowszy klip w zestawieniu. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o panu, który zwie się Jeremie Perin, a jest autorem tego… specyficznego filmiku. Musicie obejrzeć go na własne oczy, bo nie da się tego opowiedzieć tak byście nam uwierzyli. Pomimo tego, że to animacja, wrażliwi odbiorcy raczej powinni omijać ten klip szerokim łukiem.

4. Daft Punk – Prime Time of Your Life

Wahaliśmy się między tym a „Technologic”, ale zwyciężyła ciekawsza historia (choć dalej boimy się niektórych kukiełek). Ten mini-horror to tak naprawdę bardzo mądra metafora współczesnej „pogoni za pięknem”, a jednak obraz zrzucania skóry został z nami jeszcze dłuugo po obejrzeniu klipu.

3. Unkle – Eye for an Eye

Kolejna animacja. Tym razem genialny 6,5 minutowy filmik autorstwa grupy artystów wizualnych Shynola z Londynu. Ten klip opowiada o spirali przemocy w tak ciekawy i niesztampowy sposób, że możemy jedynie napisać kolokwialnie -zajebiste.

2. Marylin Manson – Sweet Dreams

Ciężko ustalić, o co w tym teledysku chodzi, ale specyficzne ujęcia i sam obraz Marylina Mansona rzucającego się konwulsyjnie po zniszczonej posiadłości w spódniczce baletnicy (lub sukni ślubnej) sprawia, że chcemy iść do pokoju obok sprawdzić, czy żona/kochanek/dzieci/współlokator są na pewno bezpieczne. I po drodze sprawdzić dokładnie czy wszystkie zamki są zamknięte.

1. Aphex Twin – Come to Daddy

Mówiliśmy, że będzie sztampowo. Niemniej jednak nie znam osoby, której nie przeraziłby ten klip. Jest w nim demon z telewizora terroryzujący staruszkę i dzieci o dorosłych twarzach niszczące miasto. Znowu dzieci. Dzieci te nam nieodparcie kojarzą się z fantastycznym horrorem z lat 70-tych „Nie oglądaj się teraz” (jeszcze napiszemy o tym filmie), który w dzieciństwie sprawił, że nie spaliśmy tygodniami. Dlatego też Aphex Twin musiał wylądować na czele tego zestawienia.

Warto wspomnieć też o wyróżnieniach:

Nine Inch Nails – Closer za dużą ilość naprawdę dziwnych obrazów i dziwną wizję, która nam kojarzy się z „Miastem Zaginionych Dzieci”, a także z klimatami a’la „Piła”. Niezłe, ale wszystkie klipy NIN były takie. Dlatego poza zestawieniem.

Yeah Yeah Yeahs – Y Control za przerażające zabawy dzieci. Z jakiegoś powodu pomysł dzieci, które chwytają za siekiery i chcą nas zabić, wydaje nam się bardzo przerażający. Niemniej jednak mamy wrażenie, że dzieci od Aphex Twina zjadają te z teledysku Karen O i jej ekipy na śniadanie. Dlatego wideo ląduje poza zestawieniem.

Jak zwykle czekamy też na Wasze pomysły i propozycje przerażających teledysków.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Niedziela z… Halloween”

  1. szumek 01/11/2011 @ 16:45 #

    Uwielbiam utwór Bat For Lashes – jest piękny!
    Come to daddy to klasyk.
    Ale Fantasy zmiażdżyło mi d*pę!!!!! Skąd wy bierzecie takie kawałki?! 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: