Już w kinach: Anatomia Strachu/Trespass (recenzja)

7 Gru

Reż. Joel Schumacher

Wyst. Nicolas Cage, Nicole Kidman, Cam Gigandet

Data premiery (Polska): 3.12.2011r.

Nie wiem, o czym myślał polski tłumacz nazywając ten film „Anatomią strachu”. Żeby to był chociaż thriller medyczny… Bardziej odpowiednia byłaby już np. „Szklana pułapka” (niestety, ten tytuł był już zajęty…). Tak czy owak „Trespass” to kino klasy „B” aspirujące do bycia pierwszorzędną rozrywką. Czy tak faktycznie jest?

Historia stara jak świat: do domu bogatego jubilera i jego żony włamuje się czwórka oprychów. Chcą dobrać się do sejfu gospodarza. Kiedy jednak pan domu odmawia współpracy, luksusowa willa zamienia się w pole psychologicznej walki, w której każda ze stron ma swoje słabości, tajemnice i asy w rękawie…

Joel Schumacher sprawdza się dużo lepiej w skromnych thrillerach („Telefon”), niż w wielkich widowiskach („Batman & Robin”). Dlatego też kiedy zobaczyłem zwiastun tego filmu, pomyślałem że będzie to solidna rozrywka. I przez pierwsze 30 minut seansu tak właśnie było… Tradycyjna hollywoodzka trzyaktowa struktura scenariusza jest tu zrobiona tak bardzo zgodnie z podręcznikami, że już chyba bardziej się nie da. Szkoda tylko, że pierwszy akt jest obiecujący, drugi nużąco bzdurny, a trzeci to już tylko sztampa i nuda.

Szkoda o tyle, że Schumacher ma na planie zdolnych aktorów, z których jednak w ogóle nie korzysta. Kidman jest irytująca jako żona, Cage przedramatyzowany jako mąż. Rezerwowy „bad boy” seriali młodzieżowych i filmów ze stajni Disneya Cam Gigandet jakoś poza zabójczym wyglądem też niewiele tu wnosi.

Nie ma co dobijać filmu, który miłośnikom gatunku zapewni 90 minut rozrywki. Będzie to jednak rozrywka byle jaka, która na widzu wymoże dużo większe przymykanie oczu, niż wymaga tego przyzwoitość. To może lepiej już całkiem je zamknąć i na ślepo wybrać inny film z kinowego repertuaru…?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: