Film na dziś: Projekt Nim (recenzja)

4 Sty

Reż. James Marsh

Data premiery (USA): 8 lipca 2011r.

Pierwszy tydzień stycznia to taki czas zapchajdziur, ale i nadrabiania zaległości. W przerwie więc między oglądaniem kolejnych sezonów „Chirurgów” (jak mogłem nie znać tego serialu wcześniej?) polecam wam dziś film dokumentalny.

W poniedziałek w podsumowaniu rocznym bardzo wysoko oceniłem „Genezę Planety Małp”. Nie wiem, czy znalazłaby sie w rankingu tak wysoko gdyby nie „Projekt Nim” – dokument pokazujący, że przynajmniej jesli chodzi o ludzi i ich ludzkie reakcje, „Geneza…” miała całkiem spory poziom prawdopodobieństwa.

Projekt Nim to historia Nim – szympansa, którego pewien naukowiec oddaje na wychowanie… ludzkiej matce. Co dzieje się potem, tego nie warto opowiadać, bo warto zobaczyć tę historię samemu. Warto jedynie powiedzieć, że po raz kolejny rasa ludzka ujawnia tutaj swoje przywary. Ludzie okazują się być może nawet nie źli ale na pewno krótkowzroczni, naiwni, czasem głupi. Są za to przekonani o swojej nieomylności. Cierpi na tym oczywiście zwierzę, które ludzie próbują przemienić w człowieka.

Poruszający dokument wyszedł spod ręki twórców „Człowieka na linie”, w tym reżysera Jamesa Marsha i to powinno wystarczyć za rekomendację. Jest skonstruowany jak prawdziwy dramat: I akt jest lekki, wzruszający i sympatyczny. Potem niestety sprawy przybierają mroczny obrót. Co dzieje się po drodze, każdy powinien zobaczyć na własną rękę. I samemu ocenić ludzi, którzy pojawili się w życiu Nim – naprawdę niezwykłego szympansa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: