Nowe Horyzonty – Czilijskie bezdrożą i amerykańskie odludzie

28 Lip

Od czwartku do niedzieli/ De jueves a domingo

Reż. Dominga Sotomayor Castillo

Wyst. Santi Ahumada, Emiliano Freifeld, Paola Giannini, Francisco Pérez-Bannen, Jorge Becker, Axel Dupré

Data premiery: 2012

Dominga Sotomayor Castillo przywiozła do Wrocławia swój debiutancki pełnometrażowy film. Otrzymała już za niego Złotego Tygrysa na festiwalu w Rotterdamie. Leniwie snujacy sie melancholijny obraz nie jest z pewnością dla każdego, mnie na pewno jednak nie pozostawił obojętnym.

Lucia to kilkuletnia dziewczynka, którą wraz z jej mlodszym bratem czeka wyprawa z rodzicami, by zobaczyć ziemię na innym końcu kraju. To prawdopodobnie ostatnia taka wyprawa, ponieważ rodzice rozważają rozwód. Lucia domyśla się wielu rzeczy, której nie chcą powiedzieć jej rodzice…

To bardzo ciekawy formalnie film. Jego spora część dzieje się we wnętrzu samochodu. Samochodu jadącego przez przepiekne pustkowai Chile. Wszystko obserwujemy jakby z perspektywy dziewczynki – to czego nie słyszy lub nie widzi ona, nie widzi też widz. Ale podobnie jak mała bohaterka domyślamy się wielu niewypowiedzianych konfilktow między dorosłymi.

Ciekawy eksperyment jednych znudzi, mnie ta historia wciągnęła i mimo pewnej sztampy w trzecim akcie podobała mi sie bardzo rola obserwatora, podobały mi sie też wspaniałe zdjęcia Bárbary Álvarez oraz doskonała Santi Ahumada w roli Lucii. Z pewnością warto ten film zobaczyć, choć niektórych może on znudzić.

Siostra Twojej Siostry/Your sister’s sister

Reż. Lynn Shelton

Wyst. Mark Duplass, Rosemarie De Witt, Emily Blunt

Data premiery (Polska): 17.08.2012

Antykomedia romantyczna. Lynn Shelton ponownie współpracuje z Markiem Duplassem – jedną z bardziej rozpoznawalnych twarzy kina niezależnego by w niegłupi i naprawdę zabawny sposób opowiedziec nam w sumie całkiem oryginalną historię.

Iris zaprasza swojego najlepszego kumpla Jacka na wakację do domku swych rodziców, by ten miał czas w końcu odpocząć i ułozyć sobie w głowie wszystko po śmierci swego brata, a byłego chłopaka Iris. Na miejscu Jack niespodziewanie Jack spotyka Hannę – siostre Iris. Wkrótce tworzy sie nietypowy emocjonalny trójkąt, który wystawi na próbe relacje całej trójki.

Rzadka w obecnych czasach sprawa – komedia romantyczna, która jest autentycznie zabawna. Gdzie romansu jest nawet nieco mniej niż akcentów komediowych. Ogromną zaletą filmu są Emily Blunt i Rosemarie De Witt w roli sióstr. Sporo scen wydaje sie też improwizowanych, a dzieki temu bardziej autentycznnych. Powstał film dla każdego – niewymagający, ale też nie obrażający inteligencji widza; prosty, ale nie banalny. Warto.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: