Niedziela z… Diane Keaton

13 Sty

Niedawno zakończyłem lekturę jednego z prezentów gwiazdkowych – autobiograficznej książki Diane Keaton „Wciąż od Nowa”. Skłoniło mnie to do przyjrzenia się imponującej karierze tej aktorki. Keaton to osoba wyjątkowa – zabawna i inteligentna, szczera i waląca prosto z mostu, przez wielu uważana za ekscentryczną (a nawet za dziwaczkę). Keaton (urodzona jako Diane Hall) nawet własną biografię potraktowała bardziej jako temat do rozważań nad zmianą pokoleń, oddała cześć i sporą część treści swojej matce, siebie sprowadzając na dalszy plan. Mimo tego, że nigdy nie stanęła na ślubnym kobiercu, poważne związki łączyły ją z Alem Pacino, Warrenem Beatty i, oczywiście, z Woodym Allenem. Pisze o nich i do dziś wyraża się ciepło, bez goryczy i wylewania żalów. Na rocznicę Złotych Globów wystawiła Allenowi piękny list, Beattiemu nie wahała się oddać intymnego hołdu nawet na gali, gdzie był obecny z obecną partnerką.

Zagrała w 60 filmach, wyreżyserowała 4 – w tym jeden dokument i 2 telewizyjne – oraz kilka odcinków seriali telewizyjnych – w tym kultowego „Twin Peaks”. W latach 80-tych napisała i wyreżyserowała źle wówczas odebrany dokument „Niebo” o wizjach życia po śmierci,, w którym rozmawiała m.in ze swoją rodziną. Nigdy nie bała się wpadek. W wieku 50-lat adptoowała córkę Dexter, a wieku 55 syna Duke’a. Kobieta niebagatelna, można chyba powiedzieć mimo chałturnictwa w ostatnich latach na ekranach, że artystka. Dziś chciałbym oddać jej mini-hołd przypominając kilka produkcji z jej filmografii – Diane Keaton.

1. Annie Hall – 1977

Podobno Woody Allen oparł ten film na swoim związku z Keaton. Nota bene jak wspomina w swojej biografii Keaton ojciec – Jack Hall – mówił o niej „Di-annie Hall”. Stąd rola, która przyniosła jej jedynego w karierze Oscara ma w sobie dużo niej samej. Przy okazji powstała jedna z najlepszych komedii w historii kina.

2. Czerwoni – 1981

Epopeja opowiadająca historię amerykańskiego ruchu socjalistycznego, a na jego tle historię miłości Jacka Reeda i Louise Bryant. Keaton znowu gra kobietę odważną i silną, na wiele sposobów wyprzedzającą swoje czasy. Warto sobie przypomnieć, a jeśli ktoś nie widział, zobaczyć ten film. To wielka produkcja, która przyniosła Beatty’emu Oscara za reżyserię, a Keaton kolejną nominację. W jednej z drugoplanowych ról pojawił się Jerzy Kosiński, prywatnie przyjaciel Nicholsona i Beatty’ego. Diane Keaton wspomina pracę ze swoim ówczesnym partnerem bardzo dobrze, co najlepiej ilustruje powyższy klip z uroczystości AFI honorującej Warrena Beatty.

3. Niebo – 1987

W latach 80-tych Keaton nie miała zbyt dobrego przebiegu. Ten film warto ponoć zobaczyć, bo to ambitna próba spojrzenia na temat „życia po życiu”. Mimo to jej debiut reżyserski okazał się ambitną porażką, której jednak Keaton nie wstydzi się do dzisiaj.

4. Baby boom – 1987

Film, który kazano mi oglądać kiedyś na lekcjach angielskiego. przyjemna i lekka produkcja, mająca wiele klasy i będąca dość charakterystycznym reprezentantem dla pewnego typu komedii i bohaterek, który wtedy dominował w Hollywood. Film Charlesa Shyera był sporym hitem w swoim czasie i niewątpliwie ożywił karierę Keaton. Przy okazji Shyer jest prywatnei mężem Nancy Meyers, do której jeszcze wrócimy w tym zestawieniu.

5. Tajemnica Morderstwa na Manhattanie – 1993

Po burzliwym rozstaniu Allena z Mią Farrow, Keaton przejęła jej rolę w jego najnowszej produkcji. Powstał jeden z lżejszych i bardzo przyjemnych filmów mistrza kina (i pierwszy film Allena, który widziałem w życiu). Nic dziwnego, że mimo tego, że ich związek trwał krótko, to –  jak twierdzi Keaton – przyjaźnią się do dziś. Przy okazji tytuł filmu miał być jedynie roboczym, ale ponieważ Allen uznał, że nie wymyśli nic bardziej odpowiedniego, użył ostatecznie roboczej nazwy.

6. Zmowa pierwszych żon – 1996

Kolejny hit kasowy i film, który bardzo ciepło wspominam z lat młodości. Keaton, Midler i Hawn tworzą tu niezapomniane trio pierwszych żon, które zostawione dla młodszych kobiet mszczą się na swoich byłych mężach. Ciekawostka: wszystkie 3 panie urodziły się w przeciągu 45 dni i świętowały na planie swoje 50-te urodziny.  Dodatkowo w filmie pojawia się cała plejada gwiazd: Maggie Smith, Timothy Olyphant (jego debiut), Sarah Jessica Parker, Eileen Heckart, Stockard Channing czy Rob Reiner.

7. Pokój Marvina – 1996

To mógłby być tani telewizyjny wyciskacz łez, gdyby nie doborowe towarzystwo twórców w to zaangażowanych. Opowieść o dwóch siostrach, które poróżniły się, gdy przyszło podzielić się opieką nad chorym ojcem. Keaton gra Bessie, która opiekuje się staruszkiem. Meryl Streep zaś Lee, która próbowała ułożyć sobie życie z dala od domu, a teraz sama wychowuje syna z problemami psychicznymi, w którego wcielił się Leonardo DiCaprio. Zdjęcia do filmu wykonał Piotr Sobociński. Keaton zdobyła nominację do Oscara, natomiast do Złotego Globu nominowano Streep.

8. Lepiej późno niż później – 2003

To ciekawy przypadek – komedia romantyczna dla ludzi po pięćdziesiątce. Keaton wspomina, że kiedy Nancy Meyers powiedziała jej o scenariuszu i o roli, którą przygotowała specjalnie dla niej, Keaton nie chciała się nastawiać, bo wątpiła, ze któreś ze studiów wyłoży pieniądze na film. I faktycznie 20th Century Fox odmówiło finansowania, twierdząc, że bohaterowie są za starzy. Na szczęście tego błędu nie popełniło Sony. Zręczna, świetnie zagrana i urokliwa komedia romantyczna, w której 57-letnia Keaton pokazała się nago, okazała się ogromnym hitem przynosząc aktorce Złotego Globa i czwartą, do dziś ostatnią, nominację do Oscara. Przy okazji też sporo kasy wskutek pewnego nietypowego ruchu Jacka Nicholsona (to ich pierwsze spotkanie na ekranie od czasu „Czerwonych”), który podzielił się z nią częścią zysków.

9. Rodzinny dom wariatów – 2005

Nie dajcie się zwieść idiotycznemu tytułowi. „Family Stone” to bardzo przyjemna świąteczna komedia obyczajowa, na której można się i pośmiać i popłakać. Keaton gra tu nestorkę rodu. Partneruje jej zaś świetna obsada, wśród której znaleźli się m.in Rachel McAdams, Luke Wilson, Dermot Mulroney, Craig T. Nelson, Sarah Jessica Parker i Claire Danes.  Biorąc pod uwagę, że to jedyny ciekawy film z tą aktorką w ostatnich kilku latach, bo niestety angażuje się w różne szmiry typu „Dzień Dobry TV”.

Mam nadzieję, że ten lakoniczny mini-ranking ułożony chronologicznie sprawi, że zechcecie obejrzeć jakiś film z tą świetną, wyjątkową aktorką. W następnym tygodniu też planuję mini-ranking inspirowany książką, którą właśnie czytam. Dziś powiem tylko, że ta książka to „Zaginione miasto Z” Davida Granna (polecam gorąco!).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: