American Film Festival – All is lost (recenzja)

1 List

71451083

All Is Lost

Reż. J.C Chandor

Wyst. Robert Redford

Data premiery (Polska): 14.03.2014r. 

Przetrwanie. To jakiś nowy trend w kinie. „Życie Pi”, „Grawitacja”, nowy Jarmusch no i teraz „All is lost” – wszystkie te filmy mówą o przetrwaniu w ekstremalnych sytuacjach. Przy czym „Pi”  poświęcone było wierze, „Grawitacja” –  szukaniu siły w sobie, Jarmusch w „Tylko kochankowie przeżyją” pokazał, że przetrwać trzeba  – choćby od niechcenia, a  w drugim filmie J.C. Chandora mamy po prostu, bez metafor i kiczu, starcie umysłu z naturą. W pewien sposób niesamowite.

W doskonałej formie – i fizycznie i psychicznie – jest Robert Redford, którego na ekranie oglądamy w „All is lost” („wszystko stracone”) na wyłączność. Przez 100 minut 77-letni aktor jest jedynym bohaterem, bezimiennym człowiekiem, którego wypadek na łodzi zmusza do walki z żywiołem. Pada w tym fimie może z 10 zdań, a jednak coś w nim jest.
Właściwie nie coś, a Redford. Redford, któremu na twarzy, w ruchach mięśni czy nawet na spracowanych, starczych dłoniach widać każdą emocję i myśl, a w obliczu śmierci jest ich naprawdę sporo. Nie będę zdradzał filmu, brawa po pokazie każą mi stwierdzić, że chociaż mnie emocjonalnie nie wciągnął na 100%, to inni kupili go w 100%.  Muszę też dodać, że jak na film jednostajny i monotematyczny „All is lost” ani mnie nie znużył anii nie zmęczył, co w filmie osadzonym w jednym miejscu bez dialogów miało prawo mieć miejsce. Bardzo podobało mi się też to, w jaki sposób reżyser – J.C. Chandor – obala drobnymi rzeczami wszelkie filmowe stereotypy, pokazując, że jego bohater myśli i analizuje każdą sytuację. Bardzo przywoite, choć prawie eksperymentalne hollywoodzkie kino, ze świetnym Redfordem, który zdziwię się, jesli nie zgarnie  nominacji za swoją rolę.

 

Reklamy

Jedna odpowiedź to “American Film Festival – All is lost (recenzja)”

  1. liwia 21/11/2013 @ 09:47 #

    interesujacy film, jeszcze bardziej interesujaca recenzja. pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: