TV or not TV: Looking (Spojrzenia)

27 Sty

hbo-looking-gay_peterisms

Kolejny nowy serial HBO. Tym razem na fali popularności „Dziewczyn” Leny Dunham HBO postanowiło stworzyć propozycję podobną, tyle że opowiadającą o przygodach trzech gejów we współczesnym San Francisco. Serial ma 9 sccenarzystów, w tym 7 gejów i jedną kobietę. Pewnie dlatego też to, co przebija po pierwszym spotkaniu z tymi bohaterami, to autentyczność.

Ale zacznijmy od początku, jak to się ładnie mówi. Zacznę od narzekania: polski tytuł „Spojrzenia” nie do końca jest adekwatny. „Looking” to bardziej w kontekście tego serialu poszukiwania. Poszukiwania, które definiują bohaterów i sądząc z tytułów kolejnych odcinków, będą jakoś narzucać główny wątek danego odcinka. Jest to też żart słowny, związany z rubryką wypełnianą na portalach randkowych gdzie ustala się, czego się szuka („Looking for…”). Niemniej „Spojrzenia” też w jakiś sposób pasują, wystarczy hmm… spojrzeć na plakat.

Wspomniałem o autentyczności. Dawno nie było takiego serialu, w którym geje byliby po prostu „zwykłymi” chłopakami. Nie supergwiazdami, nie przerysowanymi stereotypami. Zwykłymi ludźmi ze zwykłymi pracami. Życie bohaterów to nie nieustająca impreza, ale bardziej mieszanka pracy, znajomych i tych samych klubów. Czyli tak jak ich homo i hetero odpowiedników na całym świecie. Duża w tym zapewne zasługa jednego ze scenarzystów – Andrew Haigha, autora bardzo naturalistycznego „Zupełnie Innego Weekendu” – uważanego przez wielu za najlepszy film o tematyce gejowskiej od czasu „Brokeback Mountain”.

Trudno po pierwszej godzinie ocenić, jak rozwinie się ten serial, ale widać, że twórcy dali mu duszę, której wielu nowoczesnym produkcjom brakuje. Dali mu też dobrą, naturalną obsadę oraz dużo autentycznego, a przez to naprawdę zabawnego humoru, który wynika z różnych oberwacji na temat randkowania, internetu, pracy i oczekiwań co do rozwoju wypadków w swym życiu. Te obserwacje powinny dotrzeć do publiki będącej w podobnym wieku i sytuacjach życiowych jak bohaterowie, niezależnie od orientacji seksualnej. I to chyba największy sukces tej produkcji, dzięki któremu stać się ona może sporym hitem 2014 roku (choć zapewne niestety wciąż nie w Polsce).

Reklamy

Komentarze 2 to “TV or not TV: Looking (Spojrzenia)”

  1. Pitur 05/02/2014 @ 08:39 #

    i dobra muza jest, eeeej! mam nadzieje, ze nie skonczy sie na jednym sezonie – checie wciagne sie w kolejne rownolegle zycie 🙂

    • Pitur 12/03/2014 @ 10:45 #

      i skonczylo sie 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: